Giderek kentsel yapının hakim olduğu dünyada, peyzaj firmaları olarak, yaşam alanlarımızı yeşillendirmek adına, yenilikçi, yaratıcı ve doğayla uyumlu çeşitli peyzaj projeleri geliştiriyoruz. Hem kişisel yaşam alanlarınızı, hem de ortak kullanım alanlarınızı yemyeşil ve sağlıklı yapılara dönüştürüyoruz. Her türlü yaşam alanlarına uygun, fark yaratan, kullanışlı ve estetik proje fikirlerimiz var. Açık ve kapalı bahçe düzenleme fikirleri ve önerilerimiz için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

1. Dikey Bahçe Sistemleri ile Peyzaj Trendlerine Ayak Uydurun

Dikey bahçe sistemleri, en çok tercih edilen peyzaj uygulamalarından biri. Doğru mühendislik teknikleri ile projelendirilen ve uygulanan dikey bahçe uygulamaları ile her türlü alanınızı yeşillendirebilirsiniz.

Yaşayan bahçeler olarak da bilinen dikey bahçeler, her türlü iç ve dış mekanda uygulanabiliyor. Duvara monte edilen metal bir çerçeve, PVC plaka ve keçe katmanlar, bitkilerle buluşuyor. Topraksız bir bahçe yaratılıyor. Zevk ve tercihlerinize göre, dilediğiniz renklerde ve türlerde bitki kullanabiliyorsunuz. Artık Türkiye’de de çok tercih edilen dikey bahçe uygulamaları ile bakımı kolay, estetik ve sağlıklı bahçelere sahip oluyorsunuz. Yaşayan bahçeler ile kış bahçelerinizi de dilediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

Aynı zamanda “vertical garden” olarak da bilinen bu yeni nesil peyzaj projeleri, estetik bir görünümün yanı sıra, birçok fayda sağlıyor bizler için. Havadaki toksik maddeleri arındırırken, sağlıklı bir hava teneffüsüne olanak sağlıyorlar. Gürültü kirliliğini en aza indiriyor, havayı serinletiyor. Dolayısıyla dikey bahçe uygulamaları ile bahçelerinize estetik bir görünüm kazandırırken, fiziksel ve ruhsal sağlığınıza da büyük oranda katkı sağlayabiliyorsunuz.

2. Estetik Harikası Kış Bahçeleri için Yosun Tablolar ve Stabilize Bitkiler 

Yalnızca iç mekanda uygulanan yosun tablolar ve stabilize bitkiler uygulamaları, kış bahçeleriniz için biçilmiş kaftan. Kış mevsimi dahil her mevsim huzuru aradığınız kış bahçelerinizi, yosun tablolar ile renklendirebilirsiniz. Mumyalama ve şoklama yöntemi ile yapılan yosun tablo ve stabilize bitki uygulaması, canlı ve doğal bitkilerin estetik bir uyumu ile kış bahçelerinizi canlandırıyor.

En büyük avantajı, külfetli bir bakım ihtiyacının olmaması. Işık ve su ihtiyacı yok, dolayısıyla doğru konumlandırma ve birkaç püf noktası ile bahçenizde uzun yıllar sizinle birlikte yaşıyorlar.

Tıpkı dikey bahçeler gibi, yosun tablo ve mumyalanmış bitkiler de yaşam alanlarınıza estetik bir görünümün yanında, sağlığı da getiriyor. Tamamen canlı ve doğal olan yosun ve bitkilerin hava temizleme özelliği var. Üstelik ses izolasyonu ile de faydalı bir kullanım olanağı sunuyor.

3. Suyun Muhteşem Sesinin ve Görüntüsünün İlham Verdiği Bahçe Düzenleme Fikirleri : Gölet ve Süs Havuzları

Doğadan ilham alan peyzaj projeleri, aynı zamanda yaşam alanlarınızı sağlıklı ve huzurlu kılmanın da püf noktalarına dikkat ediyor. Gölet ve süs havuzları uygulamaları, hem açık alanda hem de kapalı alanda bulunan bahçelerinize doğanın huzurunu getiriyor.

Bahçe konseptinize uygun malzemelerden tercih edeceğiniz gölet ve süs havuzları, kış bahçelerinizi de muazzam bir doğa konseptine çeviriyor. Doğal taşlar ya da ahşap malzeme ile yapılan uygulamalar, kış bahçelerine de açık bahçe alanlarınıza da çok yakışıyor. Hem karşısında suyun dansını izleyerek, hem de suyun dinlendirici sesini dinleyerek, doğanın huzurunu evinizin bahçesine de getirebilirsiniz.

Büyük bahçe alanlarınızda kullanacağınız gölet ve süs havuzlarınızı, bitki ve çeşitli canlı türlerinin yaşayabileceği bir yapı olarak da düzenleyebilirsiniz. Gölet ve süs havuzlarınızda canlı türlerine yer vermek, görsel bir zenginliğin yanında, doğayı bahçelerinize taşımak için de yaratıcı bahçe düzenleme fikirleri listesinde yer almalı bizce.

4. Yemyeşil Yaşam Alanları için Bahçe Çimlendirme

Bahçe düzenleme fikirleri denilince ilk akla gelen düzenlemeler, yeşil alanlar oluşturmak. Çeşitli çimlendirme uygulamaları ile bahçelerinizi yemyeşil alanlara dönüştürebilirsiniz. Ancak sağlıklı, estetik ve kaliteli çim alanları için, doğru çimlendirme uygulamanızı seçmeniz gerekiyor.

Bahçe çimlendirme için peyzaj firmaları olarak çeşitli teknikler ve yöntemler kullanıyoruz. Bahçe kullanım amacınız, alanın büyüklüğü, eğimi ve arazinin yapısı gibi faktörler, doğru çimlendirme tekniğinizi bulabilmenizde de oldukça önemli.

Hazır rulo çim uygulamaları ile kısa sürede yemyeşil bir bahçeye kavuşuyorsunuz. Daha önceden yetiştirilmiş ve kesilmiş rulo çimler, düz bir zemine sahip bahçelerde tercih ediliyor. Sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmeleri için, doğru tekniklerle uygulanması gerekiyor. Hazır rulo çim uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için, “Hazır Rulo Çim Nasıl Uygulanır” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise “hydroseeding uygulaması”. Eğimli araziler ve hazır rulo çim uygulamasının zor olduğu bahçelerinizde, hydroseeding yöntemi ile çimlendirme yapma şansınız var. Bir makine içinde hazırlanan karışım, makinenin hortumu yardımıyla eğimli araziye püskürtülüyor. Kolay bir uygulama, ancak yemyeşil bir çim alana kavuşmak için biraz zaman alacak olan bir süreç sizi bekliyor.

Daha küçük alanlarınız içinse, maliyet ve zamandan tasarruf etmek için ekme çim uygulamalarını tercih edebilirsiniz. 

5. Yaratıcı Peyzaj Mimarileri ile Doğal Bahçe Düzenleme Fikirleri

Büyük ve peyzaj mimarisine müsait bahçelerinizde, yapısal peyzaj projeleriyle estetik alanlara kavuşabilirsiniz. Belirlediğiniz konsepte uygun merdiven, duvar, basamak ve oturma alanı projeleriyle, bahçe düzenlemelerinize harika dokunuşlar yapabilirsiniz.

Doğal taşlar ve ahşap malzemelerle tasarlanan yapısal peyzaj projeleri, bahçenizi hem estetik hem de kullanışlı alanlara dönüştürebiliyor. Örneğin; bahçenizde gölet ve süs havuzları kullanacaksanız, kameriye gibi oturma alanları projelerinden de yararlanabilirsiniz. Böylece, hem bahçenizdeki atıl alanları daha yararlı kullanabilir, hem de bahçenize estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Bahçenizi özel kılmak ve yaşam alanlarınızın sınırını belirlemek için de, çeşitli duvar ve çit uygulamalarına göz atabilirsiniz. Doğal taşlar ve kayalarla dekore edilen duvarlar, çeşitli şekillerde sunulabiliyor. Bahçe sınırlarınızı belirlerken, aynı zamanda, estetik bir düzenleme de getiriyor bahçelerinize. Bu uygulamalar, bitkilendirme ve panel duvarlarla da sağlanabiliyor.

Öncü Peyzaj Bahçe Düzenleme Fikirleri

Öncü Peyzaj firması olarak, 2018 ve 2019 bahçe düzenleme fikirleri , peyzaj trendleri ve peyzaj projeleri için, alanlarında uzman ekibimizle sizlere destek oluyoruz. Hem açık alanlarınıza görsel zenginlik katacak projelerimizle, hem de kullanışlı kış bahçeleri projelerimizle hizmet veriyoruz. Bahçe düzenleme hakkında merak ettiğiniz her şeyi, firmamızın web sitesinde bulabilirsiniz. Peyzaj mimarlarımız, bahçelerinizi daha estetik ve kullanışlı hale getirmek için, tercihinize, konseptinize ve bütçenize en uygun projeleri sizler için hazırlıyorlar. Bitkilendirme projeleri, periyodik bahçe bakımı ve bahçe uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için, ofisimize bir kahveye bekleriz. Yemyeşil ve doğa dostu bahçelerinizi gelin birlikte tasarlayalımJ