Dikey bahçe sistemleri, peyzaj sektörünün en yenilikçi, çevre dostu ve pratik buluşlarından biri. Ünlü Botanikçi Patrick Blanc tarafından keşfedilen ve geliştirilen dikey bahçe uygulamaları, günümüzde karşı karşıya kaldığımız kentleşme probleminin ve bununla beraber gelen olumsuzlukların önüne geçiyor. Muazzam bir görselliğin yanında, çevresel, toplumsal ve ekonomik faydalar da sağlıyor bize dikey bahçeler. Uygulama alanı ise oldukça geniş. İç mekanlardan dış mekanlara, otellerden alışveriş merkezlerine kadar birçok alanda tercih ediliyor. Dikey bahçe uygulama alanları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Dikey Bahçe Kullanım ve Uygulama Alanları

Dikey bahçeler, hem iç mekanlarınızda hem de dış mekanlarınızda kendilerine kullanım alanı bulabiliyorlar. Doğru teknikler ve uygun bitki seçimi ile dikey bahçeleriniz uzun yıllar sizlerle yaşıyor. Yaşayan bahçeler yalnızca bahçelerinizi değil, iş yerinizi, evlerinizin dış cephesini ve yaşam alanlarınızdaki çeşitli atıl alanları da canlandırıyor, yeşillendiriyor. Dikey bahçe uygulama alanları için naçizane fikirlerimiz var her açıdan yararlı olabileceğini düşündüğümüz.

1. Binaların Dış Cephelerini Birer Yaşayan Bahçeye Dönüştürebilirsiniz

Kentleşmenin etkisiyle doğal bir süreçle karşı karşıya kaldık. Çok fazla konut, bina, otel, alışveriş merkezi inşa ediliyor ve edilmeye devam ediliyor. İşte dikey bahçe sistemleri tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor. Yaşadığımız beton yapıların yemyeşil bir bahçeye dönüşmesine olanak sağlıyor.

İş merkezleri, apartmanlar, oteller ve alışveriş merkezlerinin, doğada ne kadar alan kapladığını düşününce, her birini yaşayan bahçeler olarak hayal etmek kulağa da çok hoş geliyor. Yaşadığınız binanın dış yüzeyinde izolasyonu sağlamak için kullanılan kaplamalar yerine, çeşitli türlerde ve renklerde bitkiler kullanabilirsiniz. Sarkan ya da tırmanan bitkilerle, binaların dış cephesinde harikalar yaratabilirsiniz.

Görsel bir zenginlik ve estetik amacın yanı sıra, binaların dış cephelerine uygulayacağınız dikey bahçe sistemleri, birçok faydayı da beraberinde getirecek. Temiz bir havanın yanı sıra, binaların içi ve dışı arasındaki ısı yalıtımını sağlayacaklar. Yazın binanızın içini serin tutarak, kışın da soğuk havanın binanın içine girmesine engel olacak yaşayan bahçeleriniz. Ayrıca ses izolasyonu görevi üstlenmesiyle de, dışarıdan gelen gürültü kirliliğinin önüne geçiyor. Özellikle okul gibi eğitim kurumları, iş yerleri, oto yol ve caddelere yakın konumda bulunan evlerin dış cephelerinde, dikey bahçe sistemlerini tercih edebilirsiniz.

2. Atıl Alanların Dönüşümü için Akıllıca Çözüm : Dikey Bahçe Uygulamaları

Evlerimizin içinde, bahçelerimizde, yaşadığımız sitenin sosyal tesislerinde, belediyelere ait park ve bahçe alanlarında, kullanılmayan bazı alanlarımız olabiliyor. Bazen bu alanlar, izbe kaldığı için kullanılamazken, bazense küçük alanlar olduğundan dolayı, kullanılamıyor. Yaşayan bahçelerse, atıl alanlarınızı bambaşka yaşam alanlara dönüştürüyorlar.

Örneğin; evinizin hiç kullanmadığınız bölümünü, dikey bahçe uygulamaları ile zenginleştirebilir, kendi minik bahçenizi oluşturabilirsiniz. Farklı renk ve türlerde bitkilerle, evinizin atıl alanını, enerjik ve doğayla iç içe bir okuma köşesine dönüştürebilmek sizin elinizde.

3. Bahçe Düzenleme Fikirlerinin Vazgeçilmezi Yaşayan Bahçeler

Bahçe düzenlemelerinizde de zengin bir bahçe sunuyor yaşayan bahçeler. Çimlendirilmiş yemyeşil alanlarla kombine edilen farklı türdeki ve renkteki bitkiler, hem iç mekanlarınızda hem de dış mekanlarınızda büyük kolaylık da sağlıyor. Birbirleriyle uyum içinde yaşayan, ahenkli bitkilerle oluşturduğunuz bahçenizde yaşayacağınız huzursa, paha biçilemez oluyor.

Dikey bahçe uygulama alanları için evlerin, otellerin ya da alışveriş merkezlerinin bahçelerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Böylece elektrikle ve stresle yüklendiğimiz alanlarımızı daha etkin kullanabilir, oksijen molası verebileceğimiz yemyeşil alanlar oluşturabiliriz. Bahçe peyzajı ve peyzaj trendleri için, web sitemizden bulunan “Bahçe Düzenleme Fikirleri” isimli blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

4. Panel Duvar Görevini Yemyeşil Bitkilerle Bezenmiş Dikey Bahçelere Verin

Ev, iş yeri, alışveriş merkezi, oteller ve her yerde, günlük hayatı kolaylaştırabilmek adına bazı panel duvar uygulamaları kullanıyoruz. Örneğin; otellerin lobilerinde çeşitli alanları birbirinden ayırmak için, ya da iş merkezlerinde büyük ortak alanlarda ve birçok yerde, pratik duvar mekanizmalarından destek alıyoruz.

Küçük ya da büyük alanları birbirinden ayırmanın en sağlıklı yolu olarak da yaşayan bahçelerimizi öneriyoruz. Havayı serinleten, ortamdaki havayı temizleyen yaşayan bahçelerini, iş merkezlerinin dinlenme alanlarında da tercih edebilirsiniz. Böylece, iş merkezlerindeki dinlenme alanlarını dikey bahçe uygulamaları ile ayrı alanlar haline getirmenin yanında, çalışanlarınızın fiziksel ve ruhsal sağlığına da olumlu katkılar sağlayabilirsiniz. Bu da büyük ölçüde iş yerindeki verimliliği artıracaktır.

5. Otoyolların ve Caddelerin Ruhunu Yaşayan Bahçelerle Canlandırmaya Ne Dersiniz?

Her sabah, her akşam, iş yerimizden evimize, evimizden iş yerimize giderken maruz kaldığımız trafik ve en önemlisi beton yapılar, trafik gürültüsü bizi oldukça yoruyor. Ancak yaşayan bahçeler olarak bilinen dikey bahçe sistemleri, tüm bu sorunları en aza indirirken, ruhumuza da oldukça iyi geliyor.

Tramvay, metro gibi demiryolu hatları ve duraklarının yemyeşil ve rengarenk bitki türleriyle yaşadığınızı, nefes aldığını düşünsenize bir! Direkt olarak sağlığımıza kattığı olumlu etkileri de düşünün. Her gün beton yapılara bakmaktansa, yemyeşil duvarları izlemek, ruhumuza da oldukça iyi gelecektir.

Karayolu trafiğinde maruz kaldığımız vakit ve stres için de yaşayan bahçeler muazzam bir çözüm olacaktır. Trafik ışıklarının bulunduğu alanlarda ve kavşak noktalarında uygulanan dikey bahçe sistemleri ile hem kendimize hem de doğaya da büyük katkı sağlıyoruz emin olunun. Trafik kirliliğinin de önüne geçerek, karbon nötr bir doğaya sahip olmamıza ışık tutuyor yaşayan bahçeler. Trafik gürültüsünün önüne geçerek de, stresimizi azaltıyorlar.

Dikey Bahçe Uygulama Alanları “Dikey Bostan” da Olabiliyor

İnsan, bitki, hayvan yaşamına ve doğaya büyük katkı sağlayan dikey bahçe sistemlerini, canlı yaşamının olduğu her türlü iç ve dış mekanda kullanabilir, tercih edebilirsiniz. Hayal gücünüzü sınırsız tutun. Yeşille iç içe yaşamak için hak tanıyın kendinize.

Bizler dikey bahçe ve diğer adıyla yaşayan bahçelerimizden bahsederken, Amerika’da ise, “dikey bostan” yani dikey tarım çiftlikleri var. Tarım arazisinden büyük ölçüde kar eden bu sistemle, meyve ve sebzelerinizi, daha az maliyetle yetiştirebiliyorsunuz. Dikey bahçe sistemleri gibi kurulan sistem, Singapur ve Japonya’da da, tarım arazilerinin azlığından dolayı çok sık tercih ediliyor.

Türkiye’de ise yavaş yavaş bilinmeye başlayan, birçok uygulamanın da var olduğu bir sistem dikey bostan uygulamaları. Geleneksel tarımın yerini alır mı bilinmez, ama tüm dünyada giderek popülaritesini artırdığı bir gerçek.

Giderek gelişen peyzaj, tarım ve ziraat sektöründeki yeniliklerle, doğal besinlere ve doğal yaşam alanlarınıza yönleniyoruz. Ruhumuzu da bedenimizi de doğadan, topraktan besliyoruz. Yaşayan bahçeler ve dikey bahçe sistemleri de bu uğurda en büyük dostlarımızdan biri oldu.

Dikey bahçe uygulama alanları ve detayları hakkında detaylı bilgi almak için, “Dikey Bahçe Sistemleri Nasıl Uygulanır” isimli tanıtım yazımızı da okuyabilirsiniz. Yeşille, doğayla ve sevgiyle kalın…