Peyzaj ve bahçe düzenlemeleri denilince gözümüzün önüne ilk gelen ve hayal ettiğimiz geleneksel bahçelerdir Japon bahçeleri. Doğadan ilham alan, doğayla bütünleşen, muazzam görüntüsü ve verdiği hisle, adeta bir terapi alanıdır.

Tarihte Çin bahçelerinden esinlendiği bilinen, ancak zamanla kendi özgün tasarımlarını ve tarzlarını yaratmayı başarabilen Japon bahçeleri çeşitli amaçlarla tasarlanmıştır. Soylular için tasarlanan bahçeler genellikle estetik amaç taşırken, daha sonra tapınaklar için yapılan Japon bahçeleri, meditasyon ve huzurlu bir alan yaratma amacını edinmiştir. Halen daha dünyada eşi benzeri olmayan, felsefi bir düşünceye dayandırılan bahçeler tasarlamaktadırlar.

Doğanın Felsefesini Yaşayan ve Yaşatan Japon Bahçeleri

Estetiği, doğa inancı ve bilinciyle tasarlamak büyük bir özveri gerektiriyor. Sürdürülebilirliği için de bu inancı benimsemek gerekiyor.

Japon bahçelerinde esas, doğayı doğayla harmanlamak. Estetik kaygıdan da yoksun olmadan muazzam bahçeler tasarlamak. Su, kaya, doğal taşlar ve ahşap, Japon bahçelerinin olmazsa olmazı.

Tasarımda En Çok Dikkat Çeken İmge ise Su

Suyun rahatlatıcı ve dinlendirici hazzını yaşamak için su imgesi bolca kullanılıyor Japon bahçelerinde. Süs havuzları ve göletlere sıklıkla yer verilirken, suyun olmadığı bahçe tasarımlarını da görmekteyiz.

Suyun kullanılmadığı bahçe tasarımlarında doğal taşlar, kum ve kayalar kullanılıyor. Kum, düz bir zemine seriliyor, tırpanla şekiller veriliyor. Tırpanla verilen bu şekiller, suyun dalgalanma hissini yaşatıyor izleyenlere. Kumun üzerine yerleştirilen kaya ise ada görünümünü andırıyor. Uzaktan bakıldığında su olmadan sular içinde bir adayı hayal edebilmek ise muazzam bir tasarım yönü Japon bahçelerinin.

Sade ve Minimal Çay Bahçeleri

Japon bahçelerinde en sık tercih edilen ve dikkat çeken uygulamalardan bir diğeri ise çay bahçeleri.

Çay bahçelerinde konukları karşılayan, doğal taşlarla yapılmış bir yürüyüş yolu. Konukların yosun zeminden etkilenmemeleri, yürüyüş kolaylığı yaşamaları ve kıyafetlerinin de çamura değmemeleri amacıyla tasarlanmış bu yürüyüş yolu.

Çay bahçelerinin girişinde konukları karşılayan diğer bir düzenleme ise su çanakları ve pagodalar. Konuklar çay saatinden önce burada ellerini yıkıyorlar arınmak için. Estetik ve bir amaca dayandırılan düzenlemeler, Japonların çay bahçelerinde de oldukça dikkat çekiyor.

Birbiriyle Uyumlu Ancak Simetrik Dokunuşlarla Ekilen ve Dikilen Bitkiler

Japon bahçelerinde birbiriyle uyumlu ve özenle seçilmiş bitkiler ve ağaçlar kullanılıyor. Birbiriyle aynı renkte ve türde olan bitkiler, simetrik bir şekilde projelendiriliyor. Bu simetriklik, boyut farklılığıyla ilginç bir ahenk yaratıyor.

Japon bahçelerinde kullanılan ağaçlar ise, çevre düzenlemesinin net bir şekilde görülebilmesi için düzenli olarak budanıyor. Farklı boyutlarda bir arada yaşayan ağaçlar tercih ediyorlar.

Bitki ve ağaç seçiminde her mevsim göz önüne alınıyor. Sonbahar mevsiminde de muazzam bir görünüme sahip olan bitki ve ağaçlar kullanılıyor. Sıklıkla kullanılan çam ağaçları, uzun bir ömrü simgeliyor. Kırmızı ve siyah olarak iki ayrı türün bulunduğu çam ağaçlarında kırmızı olan kadını, siyah olan ise erkeği temsil ediyor. Budist inanca göre kutsal bir bitki olarak kabul gören nilüfer bitkisi de, Japon bahçelerinin peyzajına ahenk katıyor.

Meyve ağaçları, akça ağaçlar ve çiçeklerinin baharı simgelediğine inanılan erik ağaçları da, Japon bahçe sanatında yerini alıyor. Yosun bitkisinin de huzuru ve dinginliği temsil ettiğine inanılıyor.

Doğaya Saygı Duyan, Doğaya Manevi Anlamlar Yükleyen Bir Geleneksel Bahçe Konsepti

Uzun yıllardan bu yana tüm dünyada bilinen bir peyzaj ve bahçe kültürü olan geleneksel Japon bahçeleri, yalnızca muazzam bir kompozisyonun bir arada bulunmasından dolayı bir üne sahip değil.

Bu ünün haklı sebebi hiç kuşkusuz doğaya saygı duyan ve doğayı insanla yaşatan bir felsefe. Elbette ki dünyada eşi benzeri olmayan bir proje ile tasarlanıyor Japon bahçeleri. Kullanılan tüm doğal malzemelerin birbiriyle bir arada uyumlu olmaları oldukça önemli. Ama doğa sevgisi ve çevre bilinci önde geliyor. Tarihi ve karakteristik özellikleriyle, birçok bahçe düzenlemesine örnek oluyor.

Sizler de evinizin ve yaşam alanlarınızın bahçelerini Japon bahçesi konsepti ile düzenleyebilirsiniz, ancak hayal gücünden öte profesyonel kişilerden destek almanızda da yarar var. Ne istediğinizi iyi bilen peyzaj mimarlarınızla, doğayı bahçenizde buram buram hissedebileceğiniz bir bahçe tasarlamanız elbette ki mümkün. Japon bahçelerine ek olarak farklı konseptlerde bahçeler yaratmak için, web sitemizdeki ”Bahçe Düzenleme Fikirleri” isimli yazımıza da bir göz atabilirsiniz.